Centrum leczenia
Tarczycy
Usuwanie guzków tarczycy za pomocą echolasera

Łagodne guzki tarczycy można usuwać za pomocą echolasera.  To jest najnowocześniejsza terapia niezłośliwych zmian, która jest powszechnie stosowana w szpitalach Europy Zachodniej. Kwalifikacja do tego zabiegu jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, a przeprowadza ją doświadczony lekarz specjalista.

hour
Jakie korzyści niesie ze sobą echolaser?

Zabieg polega na zniszczeniu guzka energią lasera. Przeprowadzana jest w sposób mało inwazyjny, poprzez wbicie igły o średnicy 0.6 mm, pod kontrolą usg,  przez którą wprowadza się włókno laserowe. Zabieg można wykonać bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym.  Po zabiegu nie ma żadnych blizn.

Dzięki precyzyjności lasera możliwe jest bezpieczne zniszczenie zmian położonych w pobliżu ważnych i wrażliwych elementów jak m.in. naczynia, nerwy. Najważniejsza z zalet tej metody wiąże się z brakiem konieczności usuwania narządu dotkniętego zmianą. W tej metodzie niszczymy tylko komórki zmienione chorobowo, zdrowa tkanka pozostaje.

  • Użycie cienkiej igły z kwarcowym włóknem laserowym gwarantuje mikroinwazyjność. Dzięki temu pacjent tylko w minimalnym stopniu odczuwa ból.
  • Zabieg jest wykonywany przezskórnie pod kontrolą USG. Metoda ta gwarantuje brak ran, szwów, bolesnych blizn oraz innych uciążliwości gojenia.
  • Nie wymaga znieczulenia
  • Zabieg trwa ok. 30 min.
  • Jest to zabieg ambulatoryjny, po krótkiej obserwacji można iść do domu.

Usuwanie nowotworu za pomocą Echolasera ma szeroki wachlarz zastosowań. Zabiegowi mogą się poddać zarówno pacjenci o łagodnych zmianach, jak i również pierwotnych oraz przerzutowych. Metoda jest pomocna w terapii mającej na celu uzupełnienie leczenia onkologicznego u pacjentów, u których istnieją przeciwskazania do znieczulenia ogólnego lub ich zmiany nie kwalifikują się do klasycznego leczenia operacyjnego z różnych powodów medycznych. Zabieg ten jest wykonywany także w przypadku przerzutów nowotworowych w obrębie tkanek miękkich w trudno dostępnych miejscach.

„Zastosowanie
echolasera pozwala uzyskać lepsze wyniki
niż starsze metody termoablacji RF
i mikrofalami.”

– dr n.med.
chirurg onkolog
Tomasz Sędziak